2013-12-07

Ks. Prałat Rudolf Pierskała biskupem pomocniczym diecezji opolskiej



Ojciec Święty Franciszek mianował 7 grudnia 2013 r. ks. Rudolfa Pierskałę nowym biskupem pomocniczym diecezji opolskiej, przydzielając mu stolicę tytularną Semina. Biskup Nominat przyjmie święcenia biskupie 11 stycznia 2014 r. w katedrze opolskiej o godz. 10.00. Jako hasło biskupie obrał sobie wezwanie „Głosić radość Ewangelii"  nawiązujące do adhortacji papieża Franciszka.
Nominację ogłoszono w Biuletynie Stolicy Apostolskiej.
Ks. prałat Rudolf Pierskała urodził się 13 października 1959 roku w rodzinie Alfreda i Małgorzaty z domu Mitschke. Wraz z rodzicami i trojgiem rodzeństwa: Janem, śp. Albertem i Cecylią dzieciństwo i młodość spędził we wsi Kamionka, należącej do parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Mechnicy. Szkołę Podstawową ukończył w 1974 roku w Mechnicy, a w 1979 roku złożył egzamin dojrzałości kończąc Technikum Dokumentacji Budowlanej w Kędzierzynie-Koźlu. W tym samym roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Śląska Opolskiego w Nysie, które ukończył w 1985 roku zdobyciem na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim tytułu magistra teologii na podstawie pracy pt.: Identyfikacja dziecka z bohaterem biblijnym w katechezie. Święcenia kapłańskie przyjął 22 czerwca 1985 roku w katedrze opolskiej z rąk ówczesnego opolskiego biskupa pomocniczego Jana Wieczorka.
Po święceniach został wikariuszem w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach (1985-1987). W latach 1987-1992 odbył studia specjalistyczne z zakresu liturgiki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, które ukończył uzyskaniem stopnia doktora na podstawie rozprawy pt.: Adaptacja lekcjonarza do Mszy św. z udziałem dzieci. Po ukończeniu studiów został mianowany wykładowcą liturgiki i duszpasterzem akademickim w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym Filii KUL w Opolu.  Po powstaniu w 1994 roku Uniwersytetu Opolskiego został pracownikiem naukowo-dydaktycznym Wydziału Teologicznego tej uczelni. W latach 1994-2002 pełnił funkcję prodziekana ds. studenckich Wydziału Teologicznego. Od 1992 roku był także wykładowcą liturgiki w Studium Muzyki Kościelnej w Opolu.  
W 2008 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego na podstawie pracy pt.: Pozamszalny kult Chrystusa w Eucharystii w posoborowej reformie liturgicznej. Od 1994 roku jest redaktorem Kalendarza Liturgicznego Diecezji Opolskiej, a od 1999 roku biuletynu dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. pt. „Głos pomocnika Komunii świętej”.
Biskup Nominat Rudolf Pierskała oprócz pracy naukowo-dydaktycznej bardzo sumiennie pełnił w latach 1993-2010 obowiązki dyrektora Diecezjalnego Domu Księży Emerytów w Opolu. Na tym stanowisku wykazał się wielką troską o starszych i chorych kapłanów. W latach 2000-2012 był ceremoniarzem biskupim. W latach 2010-2011 przebywał na stypendium naukowym w Rzymie.
Obecnie od 2011 roku z wielką gorliwością pełni obowiązki kanclerza kurii diecezjalnej i wykładowcy Wydziału Teologicznego UO. Był także kierownikiem kursów liturgicznych dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. oraz dla fotografów i operatorów sprzętu audiowizualnego. Ponadto jest wikariuszem biskupim ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Należy również do Międzydiecezjalnej Komisji Liturgicznej dla Diecezji Opolskiej i Gliwickiej.
W 2006 roku został odznaczony godnością Kapelana Jego Świątobliwości.
Ks. prałat Rudolf Pierskała w tegorocznej procesji ku czci św. Floriana z rodzinnej Kamionki od Mechnicy (fot. ANDRZEJ KERNER /GN)

Biskup nominat cieszy się szacunkiem swoich przełożonych i współbraci w kapłaństwie. Swoją dotychczasową postawą i sumiennością w wypełnianiu powierzonych zadań potwierdził, że kocha Kościół i chce wiernie służyć Chrystusowi w Jego Kościele. Z wielką gorliwością troszczy się o osobistą świętość i uświęcenie wiernych. Za swoją dewizę biskupią obrał hasło: „Głosić radość Ewangelii” (Gaudium Evangelii nuntiare). Święcenia biskupie przyjmie 11 stycznia 2014 r. w kościele seminaryjno-akademickim pw. św. Jadwigi Śląskiej.


Komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce
Ojciec Święty Franciszek
mianował ks. prał. Rudolfa Pierskałę, kanclerza kurii diecezji opolskiej biskupem pomocniczym tejże diecezji, przydzielając mu stolicę tytularną Semina.
Warszawa, 7 grudnia 2013 roku.
† Celestino Migliore, Nuncjusz Apostolski

Życzenia nowemu ks. biskupowi złożył również, bezpośrednio po ogłoszeniu nominacji w kurii, ks. prałat A. Schubert - proboszcz w Mechnicy, w czasach kleryckich i prymicji kapłańskich opolskiego biskupa.

Komunikat Biskupa Opolskiego w związku z nominacją księdza prałata Rudolfa Pierskały biskupem pomocniczym w Opolu

Drodzy Diecezjanie,

gdy w trzecią niedzielę adwentową Kościół woła w naszą stronę „Gaudete” – „Radujcie się”, dzielę się z Wami radosną wiadomością: Ojciec Święty Franciszek, mając na uwadze potrzeby naszej diecezji, ustanowił biskupem pomocniczym  ks. prałata, dr. hab. Rudolfa Pierskałę, kanclerza naszej Kurii Diecezjalnej, przydzielając mu stolicę tytularną Semina.
Ks. dr. hab. Rudolf Pierskała, pochodzący z parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Mechnicy, urodził się 13 października 1959 roku w Kędzierzynie-Koźlu. Edukację rozpoczął w miejscowej szkole podstawowej w Mechnicy, a kontynuował w Technikum Dokumentacji Budowlanej w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie w 1979 roku uzyskał świadectwo dojrzałości. W tym samym roku rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Nysie, które zwieńczone zostały przyjęciem święceń prezbiteratu 22 czerwca 1985 roku w katedrze opolskiej z rąk ówczesnego biskupa pomocniczego w Opolu, Jana Wieczorka. Przez dwa lata pełnił posługę duszpasterską jako wikariusz w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach. W 1987 roku został skierowany na studia specjalistyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, które ukończył w 1992 roku uzyskaniem stopnia doktora teologii w zakresie liturgiki. Od tego roku wykładał najpierw w Diecezjalnym Instytucie Teologiczno-Pastoralnym w Opolu, zarazem filii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a obecnie na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego, na którym uzyskał stopień doktora habilitowanego w 2008 roku. Równocześnie przez 18 lat z wielką odpowiedzialnością pełnił obowiązki dyrektora Diecezjalnego Domu Księży Emerytów w Opolu. Biskup Nominat Rudolf Pierskała jest wikariuszem biskupim ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz członkiem Rady Kapłańskiej, a od 2011 roku kanclerzem naszej Kurii Diecezjalnej.
Jest autorem kilku publikacji książkowych oraz wielu artykułów naukowych i popularno-naukowych.
Biskup Nominat Rudolf Pierskała w kolejno powierzanych zadaniach na różnych stanowiskach wykazał się wielką dojrzałością i kompetencjami. W uznaniu zasług i kapłańskiej postawy, arcybiskup Alfons Nossol wyróżnił go tytułem radcy duchownego, a Ojciec Święty Benedykt XVI mianował prałatem.
Jesteśmy bardzo wdzięczni Ojcu Świętemu Franciszkowi, że skierował do posługi biskupiej w naszej diecezji Kapłana gorliwego, odpowiedzialnego. Swoją dotychczasową postawą i sumiennością w wypełnianiu powierzonych zadań potwierdził, że kocha Kościół i droga mu jest realizacja zbawczej misji Kościoła. Dowiódł też, że posiada umiejętności bardzo trafnego wydawania sądów i opinii, zjednywania sobie ludzi oraz mądrego przewodzenia wspólnocie wiernych.
Już dziś bardzo serdecznie zapraszam wszystkich na doniosłą uroczystość święceń, które Biskup Nominat przyjmie w Opolu w kościele seminaryjno-akademickim pw. św. Jadwigi Śląskiej w sobotę 11 stycznia 2014 r. o godz. 10.00. Zapraszam kapłanów diecezjalnych i zakonnych, osoby konsekrowane i Was, kochani wierni z całej diecezji. Jest to nasze wielkie święto, w którym chcemy jeszcze bardziej poczuć się jak jedna Boża rodzina.
Siostry i bracia, Waszym modlitwom polecam nowego biskupa pomocniczego, którego – jak wierzymy – Pan Bóg nam posyła, aby poprzez głoszenie Słowa Bożego, udzielanie sakramentów świętych i posługę miłości przewodniczył Ludowi Bożemu w budowaniu żywego Chrystusowego Kościoła w naszej diecezji.
Niech posługiwanie Biskupa Rudolfa Pierskały, któremu towarzyszy zawołanie biskupie „Głosić radość Ewangelii”, będzie opromienione Bożym błogosławieństwem, mocą Ducha Świętego, wstawiennictwem Matki Najświętszej oraz Świętych Patronów naszej diecezji.
+ Andrzej Czaja
Biskup Opolski
(Wiadomość cytowana za http://www.diecezja.opole.pl/   i   http://episkopat.pl/0.1,index.html)

Pierwsze słowa i pierwszy wywiad biskupa nominata ks. Rudolfa Pierskały znajdują się tutaj.

Biskup Nominat przyjmie konsekrację biskupią w Opolu w kościele seminaryjno-akademickim pw. św. Jadwigi Śląskiej w sobotę 11 stycznia 2014 r. o godz. 10.00.
Zgodnie ze stroną internetową   http://www.catholic-hierarchy.org/bishop/bpiersk.html 
Sukcesja apostolska biskupa nominata przedstawia się następująco:
Zgodnie z zapowiedzią biskup Rudolf Pierskała w swoim herbie umieścił hasło „Głosić radość Ewangelii” oraz wizerunek Świętej Rodziny. O roli rodziny w swoim życiu i powołaniu tak bp Pierskała mówił w wywiadzie udzielonym „Gościowi Opolskiemu”:

-Moim zmarłym Mamie i Ojcu jestem bardzo wdzięczny, chylę przed nimi głowę za ich świadectwo, postawę życia i modlitwę. I rodzeństwu – moim braciom i siostrze. W naszej rodzinie doświadczyłem prawdziwego Kościoła domowego. Rodzice modlili się razem z nami. Pielęgnowali w nas potrzebę spotkań z Panem Jezusem – na Mszy św., w sakramentach, na nabożeństwach. To było coś naturalnego, nic nadzwyczajnego. Ukazywali znaczenie obecności symboli religijnych w domu, na przykład kropielnicy z wodą święconą, którą mama zawsze nas błogosławiła, kiedy wychodziliśmy. To dla nas to były, i są do dziś dla wielu, znaki, które budzą wiarę.

Hasło „Głosić radość Ewangelii” nawiązuje wprost do tytułu pierwszej, niedawnej adhortacji papieża Franciszka „ Ewangelii Gaudium” (Radość Ewangelii).

Uroczystość rozpocznie się procesją z opolskiego seminarium duchownego do kościoła. W czasie mszy św. biskup-elekt złoży przewidziane liturgią święceń przyrzeczenia, a następnie po odśpiewaniu litanii do wszystkich świętych zostanie konsekrowany na biskupa. Po ceremonii święceń konsekrator wręczy nowemu biskupowi opolskiemu Księgę Ewangelii, nałoży pierścień i mitrę oraz przekaże pastorał.
Na zakończenie uroczystości biskup Rudolf Pierskała przejdzie przez kościół i pobłogosławi wiernych.

Oprawę muzyczną zapewnią Chór Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Głubczycach, oraz zespół instrumentów dętych opolskiej szkoły muzycznej. Na organach zagra Michał Blechinger.






Prymicje biskupie w Mechnicy
12 stycznia, Mechnica. Nazajutrz po święceniach biskupich bp Rudolf Pierskała przewodniczył Mszy św. w rodzinnej parafii. Kościół św. Jakuba Apostoła nie pomieścił wszystkich chętnych do uczestnictwa w liturgii.

Zdjęcia: Andrzej Kerner /GN i Foto Video MJ Studio Jezierny
Kamionka
 


  
 
 
ŁASKA GO DOTKNĘŁA
Ks. dr Alfons Schubert, poprzedni proboszcz w Mechnicy, zawoził ks. Pierskałę do seminarium, a po święceniach kapłańskich - na prymicje do Mechnicy. Teraz przywiózł go także na święcenia biskupie do kościoła seminaryjnego oraz na prymicje biskupie do Mechnicy: - Laska Boża dotknęła go, tak musimy powiedzieć jako ludzie wierzący. Oczywiście biskup ordynariusz wskazuje pewnych kandydatów, ale ostateczną decyzję podejmuje Ktoś Inny. Dlatego należy pokłonić się Bogu i modlić się w intencji nowego biskupa - mówił „Gościowi Opolskiemu".
 
 
 

Mechnica
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Do nominacji dla ks. Rudolfa Pierskały żartobliwie nawiązał w kazaniu bp Jan Kopiec.
- Gdyby mnie z Opola nie przeniesiono do Gliwic, prawdopodobnie dłużej byś czekał na nominację biskupią. A tak - miejsce uczyniłem i cieszymy się razem, że podejmujesz to wielkie zadanie - powiedział biskup gliwicki, wywołując wesołość uczestników liturgii.
W zasadniczej części kazania bp. J. Kopiec rozwinął myśl o znaczeniu przyznawania stolic tytularnych biskupom pomocniczym.
- Dlaczego biskup Andrzej jest biskupem opolskim, a biskup Rudolf biskupem pomocniczym i tytularnym miejscowości Semina? To jest echo historii, wielkiego pochodu Kościoła Chrystusowego przez świat. Apostoł jest związany ze wspólnotą, apostoł nie jest dla siebie, niezależnie od tego gdzie sobie siedzibę obierze. Dlatego w historii Kościół przywiązywał do stolic biskupich wielką wagę. Ale przyszły czasy, że zwłaszcza za sprawą wrogiego islamu w wiekach od VII aż do X, całe połacie chrześcijańskie zostały zmiecione. Pozostała tylko pamięć o wspólnotach, które były, a po których śladu nie ma. Dlatego od czasów średniowiecza przyznawano biskupom pomocniczym stolice tytularne. Semina to starożytna stolica biskupia w Afryce Prokonsularnej, a więc tam, gdzie Rzymianie byli od co najmniej II wieku przed Chrystusem. Należała do metropolii Kartaginy, wszyscy wiemy jaki to był ważny ośrodek. W źródłach został tylko wymieniony jeden biskup Seminy z V wieku, a potem ślady chrześcijańskie na tym terenie się zamykają. Ważne jest, że dzisiaj przez ten fakt biskup Rudolf przez decyzję Ojca Świętego nawiązuje do poczucia łączności i odpowiedzialności z Kościołem, który początki swoje bierze od czasów apostolskich - mówił bp Jan Kopiec. (cyt. za GN)
Bp Rudolf Pierskała dziękuje bp. Janowi Kopcowi za kazanie
 
 
 
 

 
 
 
 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
Popołudniowe nabożeństwo.
 
 

 
Komorno
 
 
 
 
 

 
 
 
 



 
 

 

Prymicje w Poborszowie.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
*Aby powiększyć zdjęcie należy na nim kliknąć


Stolica tytularna Semina jest w dzisiejszej Tunezji jako sufragania Kartaginy. 



19 stycznia 2014 r. w Raciborzu w kościele farnym bp Rudolf Pierskała przewodniczył Mszy św. o rychłą beatyfikację księżniczki raciborskiej, przeoryszy tutejszego klasztoru dominikanek Eufemii Piastówny (Ofki).

 
 
 

Biskup opolski powołał Komisję Historyczną dla celów procesu beatyfikacyjnego świątobliwej Eufemii.W skład Komisji  weszli: ks. bp prof. Jan Kopiec (przewodniczący), o. Jan Andrzej Spież OP (historyk średniowiecza i zakonu dominikańskiego) oraz dr Maciej Zdunek (archiwista).

Pierwsza wizyta  AD LIMINA APOSTOLORUM.